Pazar, Ağustos 14, 2022
More

  Giysiler Nasıl Yıkanmalı ?

  Büyük heyecanlarla aldığımız kıyafetlerimizi uzun ömürlü kullanmak isteriz. Bunun için en çok dikkat etmemiz gereken konu yıkanmasından geçer. Eğer bir giysinin etiketine bakılmadan yıkanırsa renginde solma, yıpranma veya şeklinin bozulmasına sebep olabilir. Peki giysiler nasıl yıkanmalı ?

  Öncelikle yapmamız gereken çamaşırları sınıflarına ayırmak olmalı. Deterjan seçimi de bir başka öncelik konusudur. Fazla kullanılan deterjan da giysinin yıpranmasında büyük rol oynar. Çok deterjan kullanımı daha temiz yapmaz giysilerin şeklini veya rengini değiştirebilir.

  Yıllar öncesinde makine olmadığı zamanlar tüm kıyafetler elde yıkanırmış. Fakat günümüz teknolojisi ile makineler şimdi bir çok farklı özellik ile karşımıza çıkıyor. Yine de elde yıkanması gereken ya da kuru temizleme gerektiren kıyafetlerimiz mutlaka vardır.

  Hayatımızın bir parçası haline gelen makineler kıyafetlerimizin kumaşından rengine kadar farklı kademelerde çalışarak yıkama yapar. Özellikle beyaz ve renkliler için ayrıştırma yaparak beyazlar için ayrı renkliler için ayrı deterjan kullanmalıyız.

  Son zamanlarda kullandığımız deterjanların yoğunlaştırılmış hali daha kullanışlı ve belli ölçüde tüm kıyafetlerimize yeterli gelecek şekilde yıkar. deterjan eklemesi yapılırken çamaşırların ıslak hali göz önünde bulundurulur.

  Bir giysinin kuru hali su alıp ıslandığında yaklaşık olarak üç katı haline gelebilir. Makinenizin ömrünü ve kıyafetlerinizin temiz yıkanma durumunu düşünerek makinenize çok sıkı olacak şekilde doldurmayın. Unutmayın ki ıslanan kıyafetlerin dönmesi ve kirlerinden arınması için rahat hareket etmeye ihtiyacı var.

  Şimdi geldik önemli detaya. Renkli olarak ayırdığımız kıyafetlerimizi en fazla 40 derecede yıkamalıyız. Beyazlar ise 60 derecede yıkanabilir. Kıyafetlerimizin temizlenmesi için bu sıcaklık dereceleri yeterlidir. Özellikle renkli kıyafetlerimizi 40 derecenin üzerinde yıkarsak iz kalmasına sebep olabilir ya da küçülmeye neden olabiliir.

  Diğer Yazılar

  spot_img

  Cevap Ver

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya girin

  spot_imgspot_img